Vyměnit si olej v autě zní jako snadná věc, realita však může být trochu jiná

Pustil jsem se do výměny oleje ve svém autě. Dělal jsem to několikrát, nečekal jsem tedy žádný problém. Drobný se ale objevil.

Pokud by vše šlo snadno a podle plánu, tak bych o tom článek ani nepsal. Protože vyměnit olej je snadná činnost, kterou zvládne téměř každý. Jenže jsem narazil na pár zádrhelů a tak jsem si řekl, že o tom něco napíšu a třeba to někomu pomůže. 

Olej v autě neměním poprvé. Tentokrát to bylo na Škodě Fabii RS první generace. Co je k výměně potřeba je celkem jasné – hlavně olej a olejový filtr. No a pak nejlépe i nový výpustný šroub na olejovou vanu a správný nástroj na povolení palivového filtru. To byly právě ty zrádné momenty. 

Začátek postupu zní celkem jednoduše, odstranit kryt pod motorem. To by nebyl problém, pokud by se nejednalo o starší auto, na kterém se podepsala kreativita různých lidí, kteří olej měnili dříve. Tento kryt je u nového auta uchycený několika stejnými šrouby, postupem času se však šrouby ztrácely, plasty křehly a tak tam bylo pár původních, na jejichž povolení je potřeba torx, pár s křížovou hlavou a pak i nějaká stahovací páska. Tak trochu co dům dal. Nebo spíš dílna dala. Zatím to nebyl ale žádný větší problém. 

Dalším krokem je vypouštění oleje. Výpustný šroub není těžké najít, povolit ho už může být větší oříšek, protože ne každý ho utahuje alespoň s citem, když už ne s momentovým klíčem. V tomto případě byl potřeba klíč 19, já použil ráčnu pro snazší práci, protože pod autem není moc místa. Samozřejmě, pokud nemáte k dispozici zvedák. Pokud ale ano, tak nejspíš nečtete tento článek. 

Při vypouštění oleje dejte pozor na jeho teplotu! Rozhodně ho neměňte po nějaké projížďce, kdy může mít přes sto stupňů. Pro zachycení vypouštěného oleje existují speciální misky, ze kterých se pak dá dobře přelít do uzavíratelné nádoby a nechat zlikvidovat. 

Olej lépe poteče, když otevřete víčko plnícího hrdla oleje. Jakmile je většina oleje venku, je čas vyměnit filtr. A zde může nastat problém, pokud nemáte správný nástroj. Doporučuji se tedy předem podívat. Já použil ořech velikosti 36, který není úplně v každé sadě, takže na to je potřeba dát pozor. Když jsem kdysi měnil olej na Fabii, tak právě toto byl kámen úrazu. Jel jsem ho měnit k tátovi na venkov. Vypustil jsem olej a zjistil jsem, že nemám jak povolit filtr. Možnost byla buď vyměnit olej bez výměny filtru, vrátit zpátky starý olej a dojet pro nějaký nástroj, nebo pro něj dojít pár kilometrů pěšky. Byla to hezká procházka. 

Nový filtr, nové těsnění (které je v balení) a zase s tím zpátky. Mezitím je olej venku, takže teď důležitý krok, na který se může zapomenout – vrátit výpustný šroub! Pokud to neuděláte, tak budete dolévat a dolévat… 

Právě tento šroub byl u mě tentokrát problém. Jak auto není nové, tak se na něm podepsalo už pár mechaniků. A jednou byl nejspíš problém se závitem, který se vyřešil tím, že se použil jiný, než originální šroub. Ten měl jiné stoupání a byl o něco větší. Toho jsem si ale nevšiml, protože (a ano, přiznávám, dělat se to nemá) jsem ho vrátil i s původní podložkou zpět. Napustil jsem olej, vrátil zpátky kryt, doplnil chybějící šrouby a jezdil. Protože parkuji v garáži, tak jsem si nemohl nevšimnout, že pod autem roste skvrna od oleje. Z toho jsem neměl radost, začal jsem tedy řešit, co je špatně. 

Kryt tedy zpátky dolů (ono se to nezdá, ale pokud auto nemůžete pořádně zvednout, tak to není úplně příjemná činnost) a zjistit, kde je problém. Respektive mi to bylo jasné, původní šroub a hlavně původní podložka. Tak jsem koupil šroub nový, olej jsem vypustil, nový šroub dal na místo a utahoval jsem, utahoval jsem, utahoval jsem… a šroub se protáčel. V té chvíli jsem zjistil, že je jiný, než ten, co tam byl. 

Rozhodl jsem se tedy použít původní šroub a dát pod něj novou podložku. Koupil jsem měděné a ano, teď už vím, že to byla chyba, pokud nejsou vyžíhané. Nejsou pak dostatečně tvárné. Navíc byl dost problém ji na šroub dát, protože velikost podložky byla 14 a šroub byl evidentně o něco větší. To se nakonec povedlo, šroub šel zpátky, olej také a louže pod autem také. Nepomohlo to. 

Nakonec jsem koupil již správnou podložku, mám pocit, že hliníkovou. Zase ji celkem složitě dal na šroub a problém je snad vyřešen. Ale není to elegantní řešení, nemám rád neoriginální věci na autě. A hlavně to je problém pro budoucí výměny. Ty zatím řešil u toho auta ve většině případů autorizovaný servis a vypadá to, že jelikož neměli takovou podložku, tak recyklovali tu původní, až přestala naprosto plnit svoji funkci. 

Přeji vám, ať se výměna oleje podaří bez takových problémů. Toto nebyl žádný podrobný návod, spíše jen popis toho, co se také může stát při takovém banálním úkonu. A zároveň, že vše má nějaké řešení. Já budu měnit olejovou vanu, abych mohl použít originální šroub. Předpokládám, že to nebude zase úplně lehké, takže vám o tom zase něco napíšu.

Zdroj foto: Pixabay

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.