Škoda představuje aplikaci Traffication upozorňující na nebezpečné situace v dopravě

Nová aplikace, která je dostupná pro modely Superb, Scala, Kamiq, Karoq a Kodiaq varuje před nebezpečnými situacemi v dopravě a před případy neúmyslné jízdy v protisměru. V průběhu tohoto roku toho bude umět ještě více a dostane se i do dalších modelů.


Mladá Boleslav, 10. února 2021 – ŠKODA AUTO rozšiřuje nabídku praktických aplikací infotainmentu o novou aplikaci Traffication. Ta zvyšuje bezpečnost tím, že upozorňuje řidiče vozů ŠKODA na nebezpečné dopravní situace, například na odstavená vozidla. Stejně tak pozorní řidiče, pokud najede na dálnici ve špatném směru a následně jede v protisměru.

Po voze ŠKODA SUPERB lze aplikaci infotainmentu Traffication nyní snadno stáhnout a nainstalovat také v modelech SCALA, KAMIQ, KAROQ a KODIAQ vybavených vrcholnou verzí třetí generace modulární platformy infotainmentu. V průběhu letošního roku bude aplikace dostupná také pro další modely značky ŠKODA. Zároveň bude postupně rozšiřována nabídka funkcí. 

Michal Vondra, produktový manažer společnosti ŠKODA AUTO zodpovědný za aplikaci infotainmentu Traffication, říká: „Jedním ze základních cílů společnosti ŠKODA AUTO je neustále zlepšovat bezpečnost silničního provozu. Představením aplikace infotainmentu Traffication přispíváme k tomu, aby bylo cestování autem ještě bezpečnější.“

ŠKODA AUTO nabízí po aplikacích infotainmentu zobrazujících počasí, zprávy a po nových aplikacích Kalendář a Marketplace také novinku s nazvanou Traffication. Ta po stažení z online obchodu v automobilu (Shop) a instalaci běží na pozadí. Jakmile se objeví nebezpečná dopravní situace v blízkosti aktuální pozice vozu, upozorní aplikace řidiče ihned zprávou na centrálním displeji infotainmentu. Takové varování může například zabránit řidiči v neúmyslném vjezdu na dálnici špatným směrem a v následné jízdě v protisměru.

Řidič je také upozorněn zprávou na displeji, pokud jsou v blízkosti vozidla detekována vozidla, která mají zapnutá výstražná světla, například v případě poruchy. Podmínkou je, že jsou tato vozidla také vybavena aplikací Traffication. V budoucnu budou tato upozornění odesílat všechny nové vozy ŠKODA vybavené systémy založenými na třetí generaci modulární platformy infotainmentu.

Bezpečnost na prvním místě

Nová aplikace doplňuje funkci navigace infotainmentu a zobrazením upozornění souvisejících s dopravou zvyšuje bezpečnost, aniž by rozptylovala řidiče. Aplikace běží vždy na pozadí. Zadání požadovaného cíle cesty není podmínkou pro příjem upozornění na nebezpečné situace. „Aplikace poskytuje řidiči neustále relevantní upozornění na situace v dopravě bez ohledu na to, zda je navigace zapnutá,“ dodává Michal Vondra.

Jednou z nejdůležitějších funkcí aplikace infotainmentu Traffication je upozornění, pokud se vozidlo blíží k vjezdu na dálnici špatným směrem. Tato funkce je výsledkem spolupráce společností ŠKODA AUTO a Bosch. Systém společnosti Bosch na bázi cloudu, který upozorňuje na řidiče jedoucí v protisměru, je již od roku 2018 k dispozici v podobě aplikace pro mobilní telefony. V současné době jej v Evropě nabízí 25 poskytovatelů aplikací. ŠKODA je první automobilkou, která svým zákazníkům přináší tento důležitý bezpečnostní prvek ve svých vozech.

„Naším cílem je vybavit každý vůz systémem upozorňujícím na řidiče jedoucí v protisměru. Každá nehoda, kterou způsobí řidiči jedoucí v protisměru, je zcela zbytečná“, říká Dr. Mathias Pillin, prezident divize  Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch.

Nabídka funkcí se bude rozšiřovat

V průběhu letošního roku společnost ŠKODA AUTO dále rozšíří nabídku funkcí aplikace Traffication. Ve třetím čtvrtletí budou následovat například zprávy o počasí a podmínkách na silnici a také možnost předčítání zpráv. Řidiči budou také moci sami nahlásit nebezpečné úseky na silnici. Mezi další plánovaná vylepšení patří rozšířené předpovědní algoritmy a lepší rozpoznávání potenciálních nebezpečných situací.

V současné době se připravují další typy upozornění a informace poskytované před zahájením cesty, týkající se řidičem nejčastěji používaných tras. Ty budou dostupné ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. „Příští rok plánujeme integraci aplikace v rámci systému C2X (Car2X), který komunikuje s okolní infrastrukturou a dalšími vozidly. Toto rozšíření umožní okamžitý příjem informací ze systému chytrých měst nebo upozornění od nedalekých zásahových vozidel,“ říká Michal Vondra.

Stačí jeden klik

Jednoduchou instalaci lze provést přímo ve voze v online obchodě v automobilu (Shop). Aplikace Traffication je do poloviny letošního roku zdarma, při dalším používání je poté účtován malý roční poplatek. Je dostupná pro vozy vybavené vrcholnou verzí třetí generace modulární platformy infotainmentu. V modelových řadách SUPERB, KODIAQ a KAROQ je aplikace kompatibilní s infotainmentem Columbus, v modelových řadách KAMIQ a SCALA s infotainmentem Amundsen.

Ve třetím čtvrtletí se připojí model FABIA s infotainment systémem Amundsen a vůz OCTAVIA s infotainment systémem Columbus. Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku poběží aplikace Traffication ve všech dalších modelech ŠKODA, včetně vozu ENYAQ iV, které jsou vybaveny vrcholnou verzí infotainment systému třetí generace. V současné době je aplikace dostupná ve 22 evropských zemích: v České republice, Německu, Velké Británii, Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, na Islandu, v Lotyšsku, Lichtenštejnsku, Litvě, Lucembursku, Monaku, Nizozemsku, Norsku, Rakousku, Polsku, Švédsku, Švýcarsku a Španělsku. Ve druhé polovině letošního roku se přidají další evropské země.

Zdroj a foto: Škoda

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.