Test Renault Megane R.S. Trophy 2019: Ten pravý Megane R.S. (+VIDEO)

Pokud chcete univerzální auto, nebo prostě jen řešíte peníze, je Renault Megane R.S. skvělou volbou. Pokud ale chcete ten pravý Megane R.S., sáhněte po verzi Trophy!

Verze Trophy je o 100 tisíc korun dražší, než klasické R.S.. Stojí tedy 840 900 Kč s manuální převodovkou a 880 900 Kč s automatem EDC. Když ale jen čistě matematicky spočítáte příplatky, které ve verzi Trophy dostanete rovnou, vlastně ušetříte 7 tisíc. A když k tomu připočtete skvělý motor a úžasný zvuk, je to vlastně opravdu výhodná nabídka!

Ale jak jsem psal v úvodu – pokud chcete více univerzální auto, nebo prostě nemáte tolik peněz, i klasický Megane R.S. je skvělý. Měl jsem ho už půjčený a test najdete zde. Má o dost pohodlnější podvozek a klidnější zvuk motoru, který vás neobtěžuje ani při dlouhé cestě na dálnici. A zároveň umí být úžasně rychlý, vždyť 280 koní není žádné malé číslo! 

Pokud ale chcete toho opravdového okreskového zabijáka, je tu pro vás Trophy. S podvozkem Cup v základu (ten obsahuje i samosvorný diferenciál Toresen) a třeba bi-materiálovými předními brzdami, které šetří 1,8 kila na kole. To jsou věci, za které si můžete připlatit i u klasiky. Za co si ale nemůžete připlatit, to je aktivní klapka ve výfuku, která umí vyřadit tlumič a tak pustit uzdu jak zvuku, tak hlavně výkonu. Ale i když je v tichém módu, stejně je výfuk celkem hlasitý. A pak motor, který dostal turbo s kuličkovým ložiskem, které má díky tomu opravdu skvělé reakce na plyn. 

Výkon je rovných 300 koní a pokud máte verzi s automatem, máte k dispozici točivý moment 420 Nm. Verze s manuální převodovkou má 400 Nm. 

Já měl k dispozici nádherně oranžovou verzi s automatem. Mimochodem, tahle oranžová barva je spolu s podobně krásnou žlutou jen pro verze R.S.. Stojí sice dalších 40 tisíc, ale pokud žádný jiný příplatek, tak jedna z těchto barev se určitě vyplatí. Vypadají totiž skvěle. 

Ve výbavě jsem měl i skořepinová sedadla Recaro. Ta jsou skvělá, kvalitní, nízko usazená… a široká. Na mě. Jsem prostě hubený. Ale po stranách jsem měl tolik místa, že myslím, že ani s klasickou postavou bych v nich nebyl úplně správně uchycený. Za mě bych tedy tento příplatek 55 tisíc ušetřil, protože i základní sedadla jsou výborná. Možná trochu výš, ale zase s lepším bočním vedením. Alespoň tedy pro mě. 

Až tedy na mírný boční posun v sedačkách byla jízda naprosto skvělá. Najít klikatou okresku s kvalitním asfaltem a jste naprosto spokojeni. Vy i auto. Na rovince díky silnému motoru zrychlí opravdu bleskově. A když vyjíždíte ze zatáčky, můžete dát plný plyn. Kola se zakousnou do asfaltu, systém 4Control natočí zadní nápravu a samosvor vás vytáhne s naprostou jistotou ven. Postupně budete zjišťovat, jak rychle se vlastně dají zatáčky projíždět. 

Trošku jsem se bál podvozku Cup. Protože je celkově tvrdší. A ano, je to cítit, pokud není silnice úplně kvalitní. Což se u nás občas stává. Ale je to sice cítit, není to ale nic, co by člověk nečekal. Nebo co by vlastně nechtěl. Tohle je prostě tvrdé, pevné a rychlé auto. Takhle to má být. Řidič má cítit, co se pod autem děje. Posádka z toho možná při cestě na dovolenou nadšená nebude, ale o tom tohle auto není. Umí zdolávat vzdálenosti. A vlastně i celkem pohodlně, s dostatkem prostoru a přiměřeně velkým kufrem. Ale to není jeho určení. Zvládne to, ale neužívá si to. 

S Meganem R.S. Trophy mi přišlo, že jsou Čechy samá vesnice. Protože vzdálenosti mezi nimi zdolává tak rychle a zábavně, že vám přijde, že tam ani nejsou. Ale jsou. Jen si je prostě užíváte. A i s takovým užíváním jsem měl fajn spotřebu! Jasně, byla vyšší, než udávaná, ale i tak… 10 litrů na sto mi přijde super. 

S převodovkou EDC získáte i systém Launch control, tedy vlastně asistent pro co nejlepší rozjezd. Musím uznat, že na můj vkus nechával moc prokluzovat kola. Zrychlení jsem raději zkoušel na chladnějším suchém asfaltu, pneumatiky měly dobrý vzorek a stejně prokluzovaly. Když jsem zkusil zrychlení prostě jen tak, že jsem dal plný plyn, na stovku jsem se dostal o pár desetinek vteřiny rychleji. Zajímavé. 

Jinak nechyběl audiosystém Bose, který hraje velmi obstojně, když už chcete poslouchat hudbu. Ale to se občas stane i v takto zábavném autě – ne vždy jezdíte na okreskách, občas musíte i do města a nebo třeba na dálnici. A tam se kvalitní audio hodí. 

Světla jsou doménou Meganu R.S. – bylo to tak i u předchozího, který jsem měl k dispozici. Svítí fantasticky. Potkávací světla svítí vlastně průměrně, prostě jako potkávací, ale pak rozsvítíte dálková a nestačíte se divit. Je to díky světlometům R.S. Vision, které mají funkci přídavných dálkových světel. Ale i obrysových, mlhových a umí i přisvěcovat do zatáčky. Opravdu šikovná světla.

Podle mě je to tak, že pokud chcete univerzální rychlé auto, prostě hodně rychlý Renault Megane, sáhněte po základním R.S.. Pokud ale chcete Megane R.S., což je název, který budí emoce, radost a očekávání, prostě to pravé R.S., sáhněte po verzi Trophy. Nebudete litovat. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.