Test Renault Talisman Grandtour Blue dCi 200 EDC 2019: Povedený upsizing (+VIDEO)

Nestává se často, že by se motory zvětšovaly. U Renaultu se tak ale stalo. A tak zamávejme šestnáctistovce a přivítejme dvoulitr! Jaký je s ním Talisman Grandtour? To jsem se pokusil zjistit!

Pokud by vás zajímal takový ten klasický test Renaultu Talisman, a právě i třeba nějaké zkušenosti s předchozím nejsilnějším naftovým motorem, tedy jednašestkou o výkonu 160 koní, můžete si vše přečíst zde. Talisman jsem totiž na Roadblogu již měl a tak je super, že mohu porovnávat.

Hlavní odlišností je motor, ale ten si s dovolením nechám na později. Druhou odlišností je karoserie – předchozí Talisman jsem měl jako sedan, aktuální jako kombi. A je to opravdu hodně veliké kombi! V kufru je dokonce přepážka, díky které ho můžete zmenšit. To se hodí, protože pokud do celého velkého kufru dáte tašku s nákupem a ten se vám rozuteče, zabere hodně času ho vylovit ze zapadlých koutů v dáli.

Vyzkoušel jsem takový netradiční test – do kufru jsem si lehl sám za sebe. Takže mohu prohlásit, že se na délku do kufru v pohodě vejde člověk s výškou 184 centimetrů a ještě dost místa zbývá.

Na zadních sedačkách je téměř tolik místa, že by si člověk dal nohu přes nohu. No to možná úplně ne, ale také kolikrát jste tak potřebovali sedět? Každopádně vzadu je místa plno.

Co se týká výbavy a pohodlí, to jsem vše již rozebíral v předchozím testu a nic se nezměnilo. Talisman je naprosto pohodlné auto, které sice nabídne i sportovní režim, mně osobně ale nedává vůbec smysl. Naopak, komfortní režim je ten pravý. Jen si tak plout krajinou nebo po dálnici. V naprostém tichu, odhlučnění se opravdu hodně povedlo.

A nebo si pustit trochu hudby, rozhodně mohu doporučit připlatit za audiosystém Bose, hraje výborně! A LED světa LED PURE VISION svítí skvěle, ale to je u Renaultu už taková klasika. Za takovou klasiku jsem ale rozhodně rád!

Tentokrát nechyběl ve výbavě adaptivní tempomat – je to k nevíře, ale u Renaultů jsem na něj měl zatím celkem smůlu a v autech nebyl. Tady ano. Je to skvělý pomocník na dálnici, dokáže zrychlovat hned, jak dáte blinkr a přejíždíte do druhého pruhu. Ale v kolonách vám nepomůže. Proč? Aktivovat se dá až nad 50 km/h a pod 40 km/h se vypne. K tomu sice zahraje takovou veselou melodii, raději bych ale byl, kdyby fungoval dál.

Skvělý prvek výbavy, který je ve vyšších verzích v základu, je systém 4Control. Tedy natáčení kol zadní nápravy. U takto velkého auta je to podle mě téměř nutnost. No dobrá, nutnost ne, ale kdo to jednou vyzkouší, už nebude chtít jinak. Talisman se díky tomuto systému otočí opravdu na malém prostoru, což je vidět i ve videu. Hodí se to ale i v prudkých zatáčkách a i za jízdy dokáže pomoct stabilitě a jistotě. Občas slýchám, že někomu tento systém nevyhovuje u Megane R.S. Dobrá. Já ho mám rád sice i tam, ale dejme tomu, na okruhu to může člověka zmást. U Talismanu ho ale musí mít rád snad každý.

No a co ten motor? Logická otázka je – a co spotřeba? Nový motor je větší, těžší a silnější. Logicky tedy musí mít větší spotřebu. Nenechal jsem nic náhodě a najel jsem s ním nějakých 1000 kilometrů. Ať se ukáže. S Talismanem v provedení sedan jsem měl spotřebu 6,5 l/100 km. A s tímto Grandtour? 5,9 l/100km. Takže ještě o celkem dost méně. Navíc s větším autem.

Motor má navíc nejen lepší spotřebu, ale i projev. A samozřejmě výkon, to je poznat z tabulkových hodnot. Je krásně klidný, tichý a když potřebujete, aby zabral, tak se nenechá dvakrát přemlouvat ani na komfortní režim. Na sportovní je to pak ještě akčnější.

Celkově se nabídka motorů obnovila – základem je 1,3 TCe 160, dále pak 1,8 TCe 225. Z naftových pak 1,7 Blue dCi a dva dvoulitry s výkony 160 a 200 koní. Slyšel jsem opravdu velkou chválu na nový benzínový motor s výkonem 225 koní. S tím jsem ale nejel, takže hodnotím jen naftový nejsilnější dvoulitr. A mé hodnocení zní, že je skvělý. A přesně se hodí k autu, jako je Talisman. Dokáže vás odvézt daleko bez tankování, v tichu a s dostatkem výkonu. Prostě ideální kombinace.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.