Test Volkswagen Polo GTI 2019: Pro mě to nejlepší GTI (+VIDEO)

Malé auto a pod kapotou benzínový dvoulitr s výkonem 200 koní. Je to snad zaručený recept na úspěch? Jaké je Polo GTI?

Skvělé. Tečka. 

A teď si představte dramatickou pauzu. Překvapivě je v psaném projevu těžké udělat dramatickou pauzu. Nechávám to tedy na vaší představivosti. 

Ale dobrá, ačkoli by za mě takový popis byl naprosto dostatečný, zkusím vám to trošku rozepsat, proč je nejrychlejší Polo tak skvělé. Ale nebudu podrobně rozebírat podrobnosti, které se týkají každého Pola, tedy prostornost, materiály a světla – k tomu využiji odkaz na test Volkswagenu Polo, který už na Roadblogu vyšel. 

A teď jdeme na GTI. 

Přiznávám, že Polo GTI vždy patřilo mezi má oblíbená auta. Ne třeba mezi nejoblíbenější, ale mezi oblíbená. Už jen svou filozofií, teď jsem s ním jel poprvé. A po týdnu ježdění musím svůj názor trochu upravit. Už patří mezi nejoblíbenější. V této poslední generaci, s úžasným dvoulitrem pod kapotou… užil jsem si každou minutu za volantem. 

Řeknete si, vždyť je to „jen“ Polo, to není žádný odvaz. Vlastně máte pravdu. Není to žádná divočina, je to malé dospělé auto. A to mně osobně, jako člověku v nejlepších letech, naprosto vyhovuje. Působí kvalitně a i takové je, vše ja na svém místě a jak zvenčí, tak zevnitř, nijak nekřičí „hej, já jsem GTI“. Na zadní části máte označení, celkem výrazné koncovky výfuku, na blatnících najdeme také označení a v přední části je výrazná červená linka. Co víc? Obří křídlo? Rychlé pruhy? 

Uvnitř jsou sedačky s klasickým vzorem. Ten vypadá super, ale co je ještě důležitější, tak sedačky jsou parádní. Mají skvělé boční vedení jak pro záda, tak pro nohy. A pohodlné jsou i ty zadní! Červená část palubní desky se mi líbila, interiér příjemně oživí a hlavně je matná, což je vzhledem k trvanlivosti jejího vzhledu skvělá zpráva. 

Prostornost jsem rozebírat nechtěl, ale jen krátce – kufr je dostatečně veliký, pod podlahou moc místa není, jelikož je tam baterka. Na zadní sedačky si sednu sám za sebe a ještě mi místo zbývá. Měřím 184 centimetrů. 

K dispozici jsem měl verzi s manuální převodovkou. Kterou si již nepořídíte. Ne tedy u nového auta. A manuál byl super. Vážně skvělý. Ale… pokud by bylo na mně, tak bych si neřekl, že buď s manuálem, nebo vůbec. S převodovkou DSG jsem u Pola GTI nejel (ale moc rád bych, co na to ve Volkswagenu?), ale věřím, že o zábavu nepřijdete. Navíc díky ní budete rychlejší. Teď mluvím spíše sám za sebe, ale zrychlení z 0 na 100 km/h nikdy nezvládnu tak rychle, jako automat. Navíc pádla pod volantem mají také své kouzlo. Takže – manuál je (byl) skvělý, ale s DSG si pořád užijete plno legrace. 

K legraci pomůže právě ten dvoulitr pod kapotou. V dnešní době působí skoro jako zjevení. Malé auto a dvoulitrový čtyřválec. Ale je to tak. A funguje to skvěle. Má dokonce i příjemný zvuk, občas se dokonce stane, že venku je výraznější, než uvnitř. Což je jedině dobře. Krásně táhne od nízkých otáček, rád se vytáčí a to, že se nejedná o nějaký malý několikrát přeplňovaný motor, zkrátka poznáte. Výkon 200 koní možná nezní jako nějaká úžasná porce. Pro mě osobně je však důležitější, jak mě auto baví, než kolik má koní. A Polo GTI mě bavilo parádně. Navíc, pokud bych si ho kupoval (a že jsem nad tím vážně uvažoval), bral bych to jako výhodu – tento motor, nebo možná ne konkrétně tento, ale 2.0 TSI, má v koncernových vozech i přes 300 koní. V Polu tedy nejede naplno a to by se mělo příznivě podepsat na jeho životnosti. 

A teď argument, který vás napadne, když uslyšíte o velkém motoru. Spotřeba. Velký motor = velké válce = velká spotřeba. Vůbec ne. Já jsem jezdil svižně. Hodně svižně. A průměrnou spotřebu jsem měl nějakých 7,5 l/100 km. Ano, je to více, než udávaná, ale i kdyby to bylo 9, tak bych se nezlobil. 

Polo GTI nemá samosvor, má systém XDS, který přibržďuje vnitřní kolo, nemá víceprvkovou zadní nápravu. A i tak to funguje skvěle. Jestli by s tím fungovalo lépe? Možná ano. Ale ta možnost tu není. A já žasnu nad tím, jak se i jednoduchá zadní náprava dá dobře udělat. 

Jaký je můj názor na toto auto? Co myslíte? Je skvělé. A stále nad ním uvažuji. Ona cena totiž není nijak šílená – 587 900 Kč. A mně by stačil naprostý základ. Snad jen za „Volbu sportovního profilu jízdy“ bych si připlatil, díky tomu bych získal možnost dvou režimů podvozku. Ale to je 6500 Kč. A vše důležité už máte. Plno výbavy a plno zábavy. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.